Ostatnio pisałem o tym, że dobrze sporządzona umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy powinna budować relację win-win. Artykuł jest tutaj.
Zastanawiasz się jakiej wysokości powinno być wynagrodzenie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przeczytaj poniższy artykuł.
Jednym z najważniejszych elementów, na który powinieneś zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy to wysokość odszkodowania, czyli ekwiwalentu wynagrodzenia jakie otrzyma pracownik.
Jest to bowiem wynagrodzenie za lojalność pracownika i powinno mu pozwolić na utrzymanie przez ustalony przez was okres.
Czy wynagrodzenie za zakaz konkurencji może być w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Może. Może też być poniżej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ale…
Często zdarza się, że w umowach o zakazie konkurencji jakie weryfikuję, wysokość odszkodowania (wynagrodzenia) jest na poziomie ustawowego minimum.
Jest to 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Teoretycznie wszystko się zgadza, gdyż taki sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia jest przekopiowaniem przepisu, który znajduje się w Kodeksie Pracy.
W praktyce pojawia się problem czy aby na pewno tak ustalone odszkodowanie spełnia swoją rolę.
Jeżeli w tym zakresie masz jakieś wątpliwości to analizując dalej możesz dojść do dalej idących wniosków. Być może zakaz konkurencji z tak ustaloną wysokością odszkodowania wcale nie został skutecznie zastrzeżony.
Przeczytaj również:
Zakaz konkurencji w umowie zlecenia
Co brać pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za zakaz konkurencji?
Najważniejszym elementem jaki powinien być przez Ciebie oceniany przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za zakaz konkurencji jest to czy pracownik będzie mógł znaleźć pracę w swoim zawodzie, jeśli będzie chciał przestrzegać zakazu.
Jeżeli zakaz ustalicie w taki sposób, że możliwe będzie podjęcie pracy u innego pracodawcy to wynagrodzenie to może być niższe.
Jeżeli natomiast zakaz ustalicie w taki sposób, że pracownik zostanie praktycznie wyeliminowany z rynku pracy w swojej profesji to wynagrodzenie to powinno być zbliżone nawet do 100 % wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika.
Dzisiejszy wpis jest wstępem do artykułów dotyczących sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia za zakaz konkurencji.
W kolejnych wpisach pokażę Ci przykłady ustalania tej wysokości.
Bartosz Majda
adwokat
Photo by Alexander Mils on Unsplash
***
Zakaz konkurencji w czasie pandemii
Niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą czy pracownikiem przyznasz, że zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy lub umowy o świadczenie usług lub innej umowy współpracy może być korzystny dla obu stron.
Daje on element pewności.
Jako pracodawca zyskujesz podstawę do ochrony swojej firmy. Jako pracownik, zleceniobiorca, agent etc. zyskujesz stałe źródło wynagrodzenia [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }